Kaymakamımız Sayın Neslihan KISA aşırı yağış sonrası meydana gelen sel felaketinde yıkımın en çok yaşandığı Oğulpaşa Köyü'nü ve vatandaşları yalnız bırakmadı.
 Oğulpaşa köyü muhtarı ile yapılan görüşme sonrası yağışın fazlalığı ve köyde yaşayan vatandaşların evlerine su girmesi dolayısıyla can güvenliği tehlikesi oluştuğu bilgisi alınmış ve İlçe Jandarma Komutanlığımız ile irtibat kurularak sel olayının yaşandığı Oğulpaşa köyüne intikal edilmiştir.
    Yaşanan sel felaketi  nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşların kurtarılabilmesi için Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP'ın koordinesinde Kaymakamlığımız, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, DSİ 11. Bölge Müdürlüğü,İl  Sağlık Müdürlüğü ve UMKE Ekibi, ,Karayolları 11. Şube Şefliği ve İl Jandarma Komutanlığı ile beraber çalışmalar yürütülmüştür.
    Tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli yürütülen çalışmalar neticesinde evlerinde mahsur kalan 20 vatandaşımız sağ olarak kurtarılarak hastanelere sevkleri sağlanmıştır.
    Oğulpaşa Köyümüzde yalnız yaşayan 78 yaşındaki Veysel Evren isimli vatandaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.Kendisine Allah'tan rahmet eş, dost ve akrabalarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.
    İlçemize bağlı Abalar köyünde de sel dolayısıyla hanelerde maddi zararlar meydana gelmiş ancak evlerinde mahsur kalan herhangi bir vatandaş olmamıştır.
Havsa Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personellerinden oluşturulan ekiplerce Oğulpaşa ve Abalar köylerinde hasar tespit çalışmaları yapılmıştır.  Yapılan tespitlere göre Oğulpaşa köyünde toplam 65 hanenin, Abalar köyünde toplam 18 hanenin sel dolayısıyla zarar gördüğü belirlenmiştir.
    Kaymakamlığımız koordinesinde İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İŞKUR İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Havsa Belediyesi, Lalapaşa Belediyesi ve Meriç Belediyesi tarafından sağlanan temizlik personelleri ve İl Özel İdaresi, DSİ 11. Bölge Müdürlüğü ve Trakyakent Belediyeler Birliğinden gönderilen araçlar ile birlikte Oğulpaşa ve Abalar köylerinde bulanan toplam 80 hanenin sel dolayısıyla oluşan çamurdan arındırılması ve temizlenmesi işlemleri tamamlanmıştır.
   Tüm bu işlemler yapılırken vatandaşlara üç öğün sıcak yemek ve su dağıtımı, gıda paketi dağıtımı, temizlenen evlere kurutulması için soba,yakacak odun, , vakıf imkanlarıyla 60 ton, bağış 63 ton kömür.
   Oluşabilecek hastalıklara karşı tedbir’ en dezenfeksiyon. Tadilat ihtiyacı olan 70 hanenin iç duvarlarının boyanması, yer döşemelerinin yapılması, kapı ve pencerelerinin onarılması. Boyama ve zemin döşemesi, evlerin her birine çekyat, halı, battaniye, yorgan, yastık, ocak, mutfak malzemesi, kılık kıyafet, ayakkabı dağıtımı yapılmıştır.
    Evi hasar gördüğü için akrabalarının yanında kalan vatandaşlarımızın ise yanında kaldıkları ailelere gıda paketi ve temizlik paketi dağıtımı yapılmıştır.
Hayvanlarının besi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 11 ton yem  dağıtımı gerçekleştirilmiş, hayırsever vatandaşlardan ve şirketlerden bağış olarak gelen 41 ton yemin ve yaklaşık 10.000 adet saman balyasının dağıtımı sağlanmıştır.
    Havsa Toplum Sağlığı Merkezi tarafından mobil sağlık hizmeti ve poliklinik hizmeti ,eksik ilaçları temin edilmiş, sel sırasında zayi olan ve kullanmaları gereken tıbbi cihazların tedariki gerçekleştirilmiştir.
 Köy sularından düzenli numuneler alınarak Halk Sağlığı Laboratuarına gönderilmiştir.    
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce ağır hasarlı olduğu tespit edilen 2 ailenin ilçe merkezinde bulanan kiralık evlere yerleştirilmeleri sağlanmıştır.
Selden zarar gören hanelerde yaşadığı tespit edilen 6 öğrencinin okul kıyafetleri, bot, mont ve günlük kıyafetleri ile okul araç gereçleri temin edilmiştir, bilgisayarı zarar gören bir öğrencimize 1 adet laptop bilgisayar alımı yapılarak kendisine teslim edilmiştir.
    Yaşadığımız sel olayı vatandaşlarımızın yaşamını olumsuz yönde etkilemiş, evlerinde büyük oranda zararlar meydana getirmiştir. Rabbim bizlere bir daha böyle zor günler yaşatmasın. Yaşanan bu felaketten sonra devletimizin tüm birimlerini seferber ederek, halkımızın yaralarını sarmak ve felaketin izlerinin ortadan kaldırmak adına var gücümüzle çalıştık.
   Kaymakamlığımızca Oğulpaşa ve Abalar köylerimizde hayatın normal akışına dönmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Bu süreçte bizlerden yardımlarını esirgeyemeyen başta İlimiz Valisi Sayın Ekrem CANALP olmak üzere, çevre ilçe Kaymakamlarımıza, Havsa Belediye Başkanımız Oğuz TEKİN'e, çevre ilçe Belediye başkanlarımıza, kurum müdürlerimize ve ayrıca köylerimize ulaştırmak üzere bizlere yardımlarını gönderen firma sahiplerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ederiz dedi.
 
 
 
 
                                                    
 
 

                                                                                     T.C. Havsa Kaymakamlığı

        (0284) 336 10 07 / 10 50                Hacıisa Mahallesi Fatih Caddesi No:180 

                                                                  Hükümet Konağı - Havsa / EDİRNE 22500

        (0284) 336 11 00                        

       hkaymakamlik@havsa.gov.tr  |       Copyright © 2017